Sterilizers and Autoclaves
Filtered Search Results
Keystone Cleanroom Products Autoclavable Stopper Bowl Covers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Keystone Cleanroom Products Autoclavable Stopper Bowl Covers create a secondary level of protection during aseptic presentation and equipment setup
Keystone Cleanroom Products Autoclave Bags with Drawstring and Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Drawstring bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 6 in. wide.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 6 in. |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | CoC |
| Temperature Range (Metric) | 121°C to 125°C |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | Drawstring |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 15.2 cm |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Autoclavable Tyvek™ Stopper Bags with Heat Seal Closure
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
These Tyvek™ Stopper Bags will not rip or puncture. Includes heat seal closure and double-welded factory seals.
Keystone Cleanroom Products Self-Sealing 1422A Tyvek™ Autoclave Bag with Steam Indicator, 13 to 18 in. wide
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The Self-Sealing 1422A Tyvek™ Autoclave Bag with Steam Indicator, 13 to 18 in. wide is designed for the steam sterilization of pharmaceutical equipment change parts. These bags are closed via the convenient and robust self-sealing closure system.
| Includes | Steam Sterilization Indicator |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | Self-seal |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Propper Chex-All™ II Instant-Seal Pouches
Self-Sealing Chex-All™ II Instant-Seal Pouches used in steam autoclaves or ethylene oxide sterilizers provide a barrier to maintain sterility after the sterilization process. Pre-printed indicators inside and outside the pouch. Triple-sealed paper/plastic film ensures content security.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Material | Paper, Plastic |
| For Use With (Application) | Indicators on both inside and outside for steam and ethylene oxide (EO) gas |
| Closure Type | Self-adhesive |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
O&M Halyard H600 Quick Check Sterilization Wrap
Quick Check Sterilization Wrap is the fast, easy way to ensure instrument sterility is uncompromised.
| Product Type | Sterilization Wrap |
|---|---|
| Color | Blue |
| Latex Free | Yes |
| Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products 1422A Tyvek™ Equipment Cover
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Keystone Cleanroom Products Tyvek Autoclavable Covers are the ideal choice in pharmaceutical operations to help keep clean equipment protected from both environmental and product cross contamination.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Cover |
| Thickness (English) | 5.30 mil |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | COC |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | String Closure |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Height (English) | 52 in. |
Keystone Cleanroom Products Self-Sealing Autoclave Bags with Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Self-seal autoclave bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 30 in. wide.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 30 in. |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | CoC |
| Temperature Range (Metric) | 121°C to 125°C |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | Self-seal |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 76.2 cm |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Autoclave Bags with Drawstring and Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Drawstring bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 18 in. wide.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 18 in. |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | CoC |
| Temperature Range (Metric) | 121°C to 125°C |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | Drawstring |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 45.7 cm |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Easy-Tear Stopper Bags
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
These are designed to satisfy the most stringent requirements in the sterilization of critical pharmaceutical equipment and components. Delivers outstanding performance in terms of cleanliness, material and seal strength, as well as excellent microbial barrier properties.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Autoclave Bag |
| Color | Clear, White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | CoC |
| For Use With (Application) | Sterilisation of pharmaceutical equipment and components |
| Closure Type | Heat Seal |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Description | Low-lint |
|---|---|
| Length (Metric) | 30.5 m |
| Color | Blue |
| Length (English) | 100 ft. |
| For Use With (Application) | Long or odd shaped instrument |
| Sterility | Sterile |
Keystone Cleanroom Products Self-Sealing 1073B Tyvek™ Autoclave Bag with Steam Indicator, 19 to 24 in. wide
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The Self-Sealing 1073B Tyvek™ Autoclave Bag with Steam Indicator, 19 to 24 in. wide is designed for the steam sterilization of pharmaceutical equipment change parts. These bags are closed via the convenient and robust self-sealing closure system.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Diameter (English) | Autoclave Bag |
| Color | White |
| No. per Case | Autoclave Bag |
| Material | Tyvek |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Sterility | Non-sterile |
| Includes | Steam Sterilization Indicator |
| Product Type | Autoclave Bag |
| For Use With (Equipment) | Autoclave Bag |
| Diameter (Metric) | Autoclave Bag |
| Outer Packaging | Autoclave Bag |
| Moisture Vapor Transmission Rate | Autoclave Bag |
| Latex Free | Yes |
| No. per Pack | Autoclave Bag |
| Certifications/Compliance | COC |
| Closure Type | Self-seal |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Dimensions (L x W) | Autoclave Bag |
Keystone Cleanroom Products Autoclave Bags with Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Autoclave bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 30 in. wide.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 30 in. |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | CoC |
| Temperature Range (Metric) | 121°C to 125°C |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | Heat Seal |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 76.2 cm |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Autoclavable Stopper Bowl Covers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Keystone Cleanroom Products Autoclavable Stopper Bowl Covers create a secondary level of protection during aseptic presentation and equipment setup
| Includes | Steam Sterilization Indicator |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Product Type | Cover |
| Outer Packaging | Heat-Sealed Poly Bag |
| Color | Blue |
| Latex Free | Yes |
| Material | Cellulose |
| Certifications/Compliance | Certificate of Conformance (COC) |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | None |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Self-Sealing Autoclave Bags with Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Self-seal autoclave bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 8 in. wide.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Autoclave Bag |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | CoC |
| Temperature Range (Metric) | 121°C to 125°C |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | Self-seal |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |